Fitkoření.cz - koření z celého světa

Sumah

Hodně prodávaný výrobek Sumah od značky s tradicí a dobrou pověstí Koření Králů jednoduše seženete u nás v akci! Stojí teď u nás 380 Kč.
EAN: 8595666292002
Sumah 1 kg

Sumah

balení
obsah
cena
cena za 100 g

malý sáček
30 g
30 Kč
100.0 Kč

malá kořenka
40 g
50 Kč
125.0 Kč

velký sáček 
300 g
250 Kč
83.3 Kč

velká kořenka
300 g
290 Kč
96.7 Kč

kilogram
1000 g
380 Kč
38.0 Kč

Sumah je koření typické pro arabskou kuchyni, blízký východ a Kavkaz. Jsou to mleté (drcené) plody stromu škumpa koželužská, které jsou bohaté na kyselinu jablečnou, vinnou, citronovou a jantarovou (obsahuje v průměru 39 mg kyselin na kg). Koření je temně rudé až fialové a výrazně kyselé chuti.
 

Jiné názvy: škumpa, sumak
Anglický název: sumac
Latinské jméno: Rhus coriaria
Používaná část rostliny: plody
Chuť a vůně: kyselá vůně po octu a citrosech, kyselá, mírně svíravá chuť
Zeměpisný původ: blízký východ, severní Afrika
Použití:
Sumah se nejčastěji používá podobně jako citronová šťáva nebo ocet. To znamená zeleninové saláty, jogurtové zálivky a dresinky, ale i marinády na kuřecí a jehněčí maso.
Sumah je také důležitou součástí arabského koření za’atar a gruzínského koření adžika. Sumah se velice často kombinuje s bylinkami, paprikami sladkými i pálivými nebo česnekem.
Vaření se sumahem
V sumahu je nejvíce cítit octové aroma kyselin vinné a jablečné. Proto ho můžeme použít všude, kam dáváme citronovou šťávu. Na zeleninové saláty a salátové zálivky, grilované ryby a kuřecí maso. Na blízkém východě je oblíbeným kořením na hummus nebo falafel.  V Gruzii a Arménii se sumahem koření jehněčí maso a rajčatové saláty. V Turecku se používá do kebabu nebo placek lahmacun.

Sáčky
Sáčky se zipem umožňující opakované vzduchotěsné uzavření. Jsou vyrobené z třívrstvého materiálu podobné konstrukce jako nápojové kartony a zaručují zachování kvality po celou dobu minimální trvanlivosti.

Kořenky
Kořenky jsou vyrobeny z kvalitního plastu (PET) vyvinutého speciálně pro uskladnění koření (dokáže pohltit 90% UV záření). PET je moderní materiál, který v čím dál větší míře nahrazuje tradiční sklo. Oproti sklu má značné výhody: je nerozbitný, lehčí, levnější a přitom si zachovává důležité vlastnosti jako chemická netečnost, krystalická čistota a neprodyšnost.