Fitkoření.cz - koření z celého světa

Badyán mletý

Kvalitní a velmi žádaný produkt Badyán mletý od značky s tradicí a dobrou pověstí Koření Králů snadno získáte zrovna za skvělou cenu. Výhodně za 420 Kč.
EAN: 8595666231629
Badyán mletý 200

Badyán mletý

balení
obsah
cena
cena za 100 g

malý sáček
20 g
45 Kč
225.0 Kč

malá kořenka
35 g
85 Kč
242.9 Kč

velký sáček 
200 g
420 Kč
210.0 Kč

velká kořenka
200 g
460 Kč
230.0 Kč

kilogram
1000 g
1 400 Kč
140.0 Kč

 
Badyán se používá do perníků, jablečných moučníků, do kořenících směsí nebo třeba do hruškových povidel. Čínská a vietnamská kuchyně kombinuje mletý badyán s ostrými kořeními a vytvářejí velice aromatické směsi, například koření pěti vůní
Použití v kuchyni: perníky, ovocné moučníky, čínská a vietnamská kuchyně (více)
 

Jiné názvy: hvězdicový anýz, čínský anýz, hvězdicové koření

Anglický název: star anis

Latinské jméno:  Illicium verum

Používaná část rostliny: plody

Chuť a vůně: výrazná, sladká, podobná anýzu a lékořici

Zeměpisný původ: jihovýchodní Asie
Použití badyánu v kuchyni
V Evropě se stejně jako většina sladce vonících koření (hřebíček, skořice, aj.) i badyán používá hlavně ke kořenění moučníků a sladkých jídel. Čínská a vietnamská kuchyně však kombinuje tyto koření s ostrými a vytvářejí velice aromatické směsi. Typickým příkladem je koření pěti vůní, které se skládá z badyánu, fenyklu, hřebíčku, skořice a sečuánského pepře. Tato směs je používána na kuřecí i kachní maso nebo do kořeněných omáček. Mletý badyán se používá do perníků, jablečných moučníků, do kořenících směsí nebo třeba do hruškových povidel. Při dávkování musíme být opatrní, protože badyán je velice aromatický a při větší dávce bude i kachna na pomerančích chutnat jako perník. V porovnání s anýzem obsahuje přibližně dvojnásobek vonných silic.
Možné pozitivní účinky badyánu
Odvar z badyánu pomáhá při žaludečních potížích. Pozitivně působí při kolikách, žaludečních a střevních křečích. Často bývá obsažen v různých likérech a digestivech, které mají pozitivní účinek na trávení.
Badyán obsahuje látku oseltamivir, která se používala při výrobě léku proti virovým onemocněním Tamiflu. To způsobilo dokonce nedostatek badyán v roce 2005 a vedlo k přechodu na syntetický oseltamivir.
Účinku badyánu se využívá v mnoha sirupech na kašel. Badyán má totiž antibakteriální účinky a dokáže zklidnit podráždění.

Sáčky
Sáčky se zipem umožňující opakované vzduchotěsné uzavření. Jsou vyrobené z třívrstvého materiálu podobné konstrukce jako nápojové kartony a zaručují zachování kvality po celou dobu minimální trvanlivosti.

Kořenky
Kořenky jsou vyrobeny z kvalitního plastu (PET) vyvinutého speciálně pro uskladnění koření (dokáže pohltit 90% UV záření). PET je moderní materiál, který v čím dál větší míře nahrazuje tradiční sklo. Oproti sklu má značné výhody: je nerozbitný, lehčí, levnější a přitom si zachovává důležité vlastnosti jako chemická netečnost, krystalická čistota a neprodyšnost.

Nevíte kde koupit koření badyán mletý? Podívejte se na mapu, a najděte nejbližšího prodejce.