Fitkoření.cz - koření z celého světa

Oregano

Tento skvělý kus Oregano od dodavatele zboží Koření Králů snadno naleznete u nás právě ve výhodné akci. Právě nyní za bezkonkurenční cenu 180 Kč.
EAN: 8595666241185
Oregano 90 g

Oregano

balení
obsah
cena
cena za 100 g

malý sáček
9 g
23 Kč
255.6 Kč

malá kořenka
12 g
42 Kč
350.0 Kč

velký sáček 
90 g
140 Kč
155.6 Kč

velká kořenka
90 g
180 Kč
200.0 Kč

kilogram
1000 g
420 Kč
42.0 Kč

Použití v kuchyni: na pizzu, rajčatové omáčky, do zeleninových salátů, do mletých mas (více)
Pozitivní účinky: pomáhá při psychickém vyčerpání organizmu a na zklidnění mysli (více)

Jiné názvy: dobromysl
Anglický název: origanum
Latinské jméno: Origanum vulgare
Používaná část rostliny: listy
Chuť a vůně: svěží, aromatická, lehce nahořklá, s lehkým kafrovým nádechem
Zeměpisný původ: Středomoří
Použití oregana v kuchyni
Oregano je neodmyslitelně spjaté s italskou kuchyní. Přidává se do omáček z rajských jablíček i na pečená masa nebo do masových náplní do těstovin jako jsou raviloly a lasagne. Spolu s bazalkou tvoří dokonalý „tým“ na pizze. Oregano je oblíbené v celém středomoří stejně jako u nás majoránka, která je s oreganem botanicky příbuzná. V řecké kuchyni se oblibou přidává do zeleninových salátů, při nakládání oliv nebo na sýr feta, který se nakládá do olivového oleje s česnekem a s bylinkami.
Známé je také použití oregana v mexické kuchyni, kam se dostalo ze Španělska. Používá se do chilli con carne, což je směs masa často s fazolemi a kukuřicí, ale vždy pekelně pálivá. Oregano se zde často používá v kombinaci různými druhy chilli, cuminem a sušeným česnekem a cibulí.
Možné pozitivní účinky oregana
Čaje z oregana pomáhají při psychickém vyčerpání organizmu a na zklidnění mysli. Pro tyto svoje účinky získalo oregano i svůj krásný český název dobromysl.
Oregano obsahuje dvě důležité silice: thymol a karvakrol. Thymol má velmi silné antiseptické vlastnosti a ničí houby a bakterie. Karvakrol ničí některé druhy nebezpečných bakterií jako například Escherichia coli nebo Bacillus cereus, způsobující střevní potíže. Tyto silice se samozřejmě využívají při průmyslové výrobě léků i aditiv do potravin.
Historie oregana
Oregano je nejčastěji spojováno s pizzou. Původně to byla jenom chlebová placka pro nejchudší, občas vylepšená rajčaty. Podle legendy pak v roce 1889 navštívil Neapol král Umberto se svojí ženou Margheritou. A na počest královny připravil místí pekař pizzu nejen s rajskými jablíčky, ale přidal i bílý sýr mozzarellu a zelené lístky bazalky. Novou pizzu v italských barvách pak pojmenoval podle královny Margaharita. Dnes se pizza připravuje na nespočet způsobů a ve výběru surovin už platí žádná pravidla. Peče se pizza s klobásami, s mušlemi, se špenátem, s houbami i sladké verze, které jsou k nepoznání od našich koláčů.
Pěstování a zpracování oregana
Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je blízce příbuzná s majoránkou a po světě se pěstuje více jak 40 druhů a kultivarů oregana a majoránky. Jeden druh se přímo jmenuje Origanum majorana.
Dobromysl obecná je vytrvalá bylina vysoká 20-80 cm s malými, sytě zelenými listy a drobnými, nachově růžovými kvítky. Sklizeň probíhá těsně před rozkvetením, protože do květů se přesouvají éterické oleje obsažené v listech. Sklizené rostliny se ihned suší a poté se strojně oddělují listy od stonků.
Při domácím zpracování se musíme vyvarovat sušení v troubě nebo v sušičce ovoce na vysokou teplotu. Aromatické oleje jsou citlivé na teplo a při teplotě nad 30°C se uvolňují, oregano ztrácí své aroma.

Sáčky
Sáčky se zipem umožňující opakované vzduchotěsné uzavření. Jsou vyrobené z třívrstvého materiálu podobné konstrukce jako nápojové kartony a zaručují zachování kvality po celou dobu minimální trvanlivosti.

Kořenky
Kořenky jsou vyrobeny z kvalitního plastu (PET) vyvinutého speciálně pro uskladnění koření (dokáže pohltit 90% UV záření). PET je moderní materiál, který v čím dál větší míře nahrazuje tradiční sklo. Oproti sklu má značné výhody: je nerozbitný, lehčí, levnější a přitom si zachovává důležité vlastnosti jako chemická netečnost, krystalická čistota a neprodyšnost.

Nevíte kde koupit koření oregáno? Podívejte se na mapu, a najděte nejbližšího prodejce.